چرا تعمیر مبل

ساخت وبلاگ

مبلمانی که تحت شرایط ایده آل تهیه و در بهترین و مناسب ترین نقطه خانه قرار داده می شود، زمانی فرسوده و کهنه خواهد شد یا با توجه به شرایط زندگی ساکنان منزل یا تصمیم گیری های جدید، آماده تغییر شکل های کامل یا جزئی می شود؛ در این صورت باید به فکر بازسازی مبلمان باشید. حتی شاید بعد از مدت کوتاهی از شکل و سبک مبلمان تان خسته شوید و بخواهید آن را تغییر دهید.

روش هایی برای تعمیر مبل وجود دارد که در این جا به متداول ترین و مهم ترین آن ها می پردازیم. این روش ها اغلب توسط خود سازندگان مبلمان یا طراحانی که کار بازسازی انجام می دهند صورت می گیرد که نیازمند صرف هزینه و دقت است. اما شما هم می توانید برای بهبود شرایط محیط مسکونی تان دست به کار شوید و مبلمانی متفاوت از آنچه داشته اید، درست کنید.

ابتدا قسمت های شیشه ای (در کتابخانه) یا پارچه ای (در کاناپه) و هر عضو اضافه دیگری را جدا کنید و با یک سمباده چوب تمامی قسمت های چوبی را سمباده بزنید تا رنگ زیر ریخته شود و ناصافی ها از بین برود. در قسمت هایی که آسیب دیده یا شکاف یا سوراخی در آن به وجود آمده کمی بتونه استفاده کنید و روی آن را هم دوباره سمباده بکشید. برای کاری که در منزل انجام می دهید یک رنگ آستری و سپس رنگ نهایی کافی ست. گاه کشیدن سمباده بر روی چوب برای زدودن لایه جلا که با سیلر، کیلر یا روغن جلا اجرا شده و آوردن رنگ قبلی روی آن، جلوه ای هنری به کار می بخشد که با پولیش های فراوان کارگاه های مبل سازی تفاوت دارد. تعمیر مبل

  در روشی دیگر به عوض کردن رویه مبلمان نیاز داریم. این کار برای کاناپه ها، تختخواب ها و صندلی هایی که قسمت پارچه ای یا چرم کوب دارند مصداق پیدا می کند. بدین صورت که پارچه مبل یا صندلی را با پارچه جدید و نویی عوض می کنیم. البته عوض کردن پارچه مبل در منزل کار سختی است اما برای صندلی ها در صورتی که زیرسازی کفی صندلی به هم نخورده باشد می توان کفی را از صندلی جدا کرده، مبل را با پارچه موردنظر روکش و دوباره در جای خود ثابت کرد.

  از دیگر مواردی که در تعمیر مبل به ما کمک می کند و امروزه هم جایی در صنعت مبلمان به خود اختصاص داده است، تغییر افکت یا جلوه چوب مبلمان است. این تغییر جلوه اغلب (و نه همیشه)، با رنگ انجام می شود. می توانید یک یا دو عدد مبل کلاسیک نامرغوب و ارزان قیمت که شبیه به مدل کلاسیک ساخته شده تهیه کنید، به این روش آن را تغییر دهید و دو عدد مبل کلاسیک آنتیک و باارزش بسازید و در گوشه یا زاویه ای از فضا (مثل کنار شومینه) قرار دهید. انواع وایت واش ها، ورق طلا (نقره، مس) ها و پتنیه های مختلف از این گونه اند.

به عنوان مثال در روش ورق طلا: قسمت های چوبی مبل را طبق روش 1 آماده سازی کنید، روی کار را رنگ روغنی اُخرا بزنید و یکی دو روز فرصت خشک شدن کامل به آن بدهید. بعد چسب ورق طلا را که در بازار موجود است روی کار بزنید و حدود پنج دقیقه فرصت دهید تا روی کار کاملا خشک شود. بعد ورق طلا را به دقت بر دارید و با قلم موی نرم یا پارچه بسیار نرم روی کار بچسبانید. اگر قسمتی از رنگ اُخرا از زیر و بین ورق های طلا مشخص شود ایرادی ندارد. روی ورق طلا می توانید شاپن قهوه ای سوخته با دستمال تنظیف بکشید تا جلوه طلایی آنتیک به کار بدهد. برای نهایی کردن کار نیز روی آن لاک الکل بزنید. تعمیر مبل به این صورت می توانید مبلی با جلوه آنتیک داشته باشید. این روش برای قاب آینه های بزرگ و کنسول و میزها هم به کار می رود. در صورتی که روی کار کنده کاری باشد می توان آن را با آبی کپکی و کشیدن دستمال، کمی قدیمی تر جلوه داد.

  چهارمین روش، تکنیک «پاپیه ماشه» است. شاید این اسم در کارهایی با حجم کوچک مثل قلمدان یا گلدان به گوشتان آشنا باشد. اما این روش و روش های مشابه می تواند یک صندلی کهنه و بلااستفاده را به یک شیء دوست داشتنی و خاطره انگیز تبدیل کند. اصل کار «پاپیه ماشه» چسب کاغذ و خرده های روزنامه است. در این روش باید سطح کار را کاملا با خرده های روزنامه بپوشانید. به طوری که از سطح کار فقط روزنامه به چشم آید. این کار را با سریش انجام دهید که چسب بسیار محکمی ست و کار را هم سبک و ترد می کند. کار موردنظر را چند دور با خرده روزنامه بپوشانید تا ضخامتی در آن به وجود آید. تعمیر مبل بعد از خشک شدن کامل چسب ها، روی کار را با یک سمباده نرم صاف کنید. در آخر بتونه بزنید و بعد از خشک شدن سمباده بکشید تا یک سطح صیقلی و شکننده به وجود آید. حال می توانید روی آن را رنگ کنید یا نقاشی زیبایی بکشید و یک صندلی با نقش و نگار موردعلاقه خودتان داشته باشید.

  در روش پنجم می توان از انواع استنسیل ها و شابلون هایی که در بازار موجودند استفاده کرد. به این صورت که روی طلق شفاف نقشی را می کشید و با کاتر دور آن را می برید. حال یک شابلون دارید که می توانید در تاج تخت، کناره ها، دسته های مبل یا صندلی یا حتی قاب پنجره یا در منزل آن را به کار گیرید. با یک اسفنج که کمی رنگ اکریلیک روی آن زده اید روی شابلون بزنید تا نقشی از آن روی کار چاپ شود. حال این نقش می تواند با رنگی بسیار نزدیک به رنگ زمینه باشد که خیلی زننده جلوه نکند یا برعکس می تواند از رنگ های کاملا متضاد استفاده شود. تعمیر مبل

  از دیگر کارهایی که روی مبلمان مثل کمد، میز یا دراور می توان انجام داد، نقاشی کردن است. یعنی یک منظره یا موضوعی خاص بر روی کار نقاشی شود. در این روش استفاده از سبک نقاشی تاثیر زیادی در جلوه کار دارد. در این روش معمولا نقاشی هایی با سوژه های دلنشین خطوط نرم و نازک مثل نقاشی های سبک شرقی (چین) استفاده می شود.

تعمیر مبل  اگر نقاش خوبی نیستید، استفاده از تکنیک دکوپاژ می تواند جلوه بصری و در بسیاری موارد سبک آنتیک مطلوبی به کار بدهد. در اتاق کودکان دکوپاژ تصاویر فرشتگان بر روی تختخواب جلوه لطیفی دارد. هم چنین بر روی میز یا عسلی ها یا حتی مبل یا صندلی هایی که چوب ساده ای دارند و خواهان تنوعی در آن هستید می توانید از تکنیک دکوپاژ استفاده کنید. در تکنیک دکوپاژ، می توانید تصویر دلخواه خود را روی سطح کار بچسبانید و دور آن را سمباده بکشید تا اختلاف سطح نداشته باشد و برجستگی ایجاد نکند. بعد می توانید روی کار را برای جلوه متفاوت تر ترک بیاندازید یا جلا بزنید.

   یکی دیگر از کارهایی که بیشتر برای مبلمان ویلایی یا فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد، بهره گیری از موادی برای پوشاندن سطح مبلمان است که بیشتر در میز و عسلی کاربرد دارد. شما می توانید میز کوچک یا عسلی که مورد استفاده نیست را انتخاب کرده و سطح روی آن را با سرامیک متفاوت کنید. استفاده از سرامیک، گوش ماهی، خرده سنگ و... سطح میز را کاملا عوض می کند.

  تغییر کاربری از دیگر مواردی است که در تعمیر مبل و نوسازی به کار می آید و از یک شیء، وسیله دیگری با مورد استفاده متفاوتی می سازد. وقتی با دراوری مواجهید که جایی برای استفاده از آن ندارید و کهنگی آن هم مانع استفاده مجدد آن می شود، چه می کنید؟ یکی از راه ها این است که دیگر از آن به عنوان دراور استفاده نکنید. کشوها را درآورید و از هر کشو در جهتی استفاده کنید، مثلا فلاورباکس یا باکسی برای دیوار اتاق کودک و... . یا وقتی لوستر منزل بلااستفاده می ماند یکی از روش ها استفاده از قطعات و تزئینات روی آن است که می تواند در قسمت های دیگر منزل به زیبایی به کار آید. حتی می توان از چوب های به جامانده از مبلمان قدیمی و پایه های آن، چراغ تزئینی برای ورودی طراحی کرده، به زیبایی آن را رنگ کرد و مورد استفاده قرار داد.

تعمیر صندلی...
ما را در سایت تعمیر صندلی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : امین بازدید : 256 تاريخ : شنبه 30 مرداد 1395 ساعت: 16:43